VIP Player Saturday 19 October 2019 - Pierre Smuts

Wednesday 9 October 2019 - Individual Stableord

  • 1st - Andre Malan - 41pts c/o
  • 2nd - Jacques du Toit - 41pts c/o
  • 3rd - Robbie Poaletich - 41pts
  • 4th - Victor Kau - 40pts
  • 5th - Douw Badenhorst - 39pts
  • 6th - Johan Joubert - 38pts
  • 7th - Francois du Toit - 37pts
  • 8th - Tobie Bierman - 36pts c/o
  • 8th - Bless Motswene - 36pts

Congratulations to all the winners - Well done Andre, it's a first!!!

VIP Player Wednesday 16 October 2019 - Andre Malan

 

Saturday 4 October 2019 - Individual Medal/Stableford

  • Best Gross - Louis Lottering - 77
  • 1st Nett - Hendrik Scheepers - 70c/o
  • 2nd Nett - Louis Lottering - 70c/o
  • 3rd Nett - Gustave Schoomee - 71c/o
  • A Div winner - Jan Theunissen - 71
  • B Div winner - Frikkie van der Merwe - 71
  • C Div winner - Clive Wilson - 40pts
  • Ladies Best Gross - Marinda Pretorius - 80
  • Ladies A Div winner - Marins Pretorius - 73
  • Ladies B Dis winner - Baby du Toit - 29pts

Congratulations to all the winners. Well don Hendrik!!

VIP Player Saturday 12 October 2019 - Francois du Toit

 

Wednesday 2 October 2019 - Individual Stableford

  • 1st - Francois du Toit - 42pts
  • 2nd - Steyn Zietsman - 37pts c/o
  • 3rd - Christo vom Hagen - 37pts
  • 4th - Tobie Bierman - 36pts
  • 5th - Phillip Bierman - 35pts c/o
  • 6th - Dicky Viljoen - 35pts
  • 7th - Frans Smith - 34pts c/o
  • 8th - Fourie Zietsman - 34pts c/o
  • 9th - Piet van der walt - 34pts

Congratulations to all the winners. Well done Francois!

VIP Player Wednesday 9 October 2019 - Jo Skosana

 

Saturday 28 September 2019 - 4 Ball Alliance 2 scores to count

  • 1st - Pierre Rynners/Jacques du Toit/Martin Niemand/P Smuts - 96pts
  • 2nd - Doreen Pieterse/Marinda Pretorius/Louis Lottering/Clive Wilson - 91pts
  • 3rd - Tommy du Plessis/Willem Prinsloo/Steyn Zietsman/Pienaar Zietsman - 89prs c/o
  • 4th - Gerhard Kotze/Sigmunda Kotze/Madeleine du Plessis/Hennie du Plessis - 89pts

Congratulations to all the winners!

VIP Player Saturday 5 October 2019 - Tobie Bierman

 

Wednesday 25 September 2019 - Valoworx

  • 1st - Phillip Bierman - 38pts
  • 2nd - Louis Lottering - 34pts c/o
  • 3rd - Pranesh Anandlal - 34pts
  • 4th - Francois du toit - 33pts c/o
  • 5th - John Hart - .33pts c/o
  • 6th - Moses Makena - 33pts
  • 7th - Dicky Viljoen - 32pts
  • 8th - Mike Mthimunye - 31pts c/o
  • 9th - Annette Hart - 31pts c/o

Congratulations to all the winners. Well done!!

VIP player Wednesday 2 October 2019  - Jo Skosana

 

Saturday 21 September 2019 - Combined Stableford

  • 1st - Elbie Fourie/Jan Theunissen - 81pts
  • 2nd - Louis Lottering/Andre Mallan - 76pts
  • 3rd - Neill Malherbe/Jacques du Toit - 72pts
  • 4th - Tobie Bierman/Danie Papenfus - 71pts

Congratulations to all the winners. Well done Elbie & Jan!!!

VIP player Saturday 28 September 2019 - Martin Niemand

 

Wednesday 18 September 2019 - Individual Stableford - Ryncor Cup

  • 1st - Izak Jacobs - 43pts
  • 2nd - Lourens de Lange - 40pts
  • 3rd - Tommy dy Plessis - 38pts c/o
  • 4th - Andre Malan - 38pts c/o
  • 5th - Theunis Botha - 38pts 
  • 6th - Victor Kau - 37pts c/o
  • 7th - Jo Skosana - 37pts
  • 8th - Phillip Bierman - 36pts c/o
  • 9th - Jan Theunissen - 36pts c/o

Congratulations to all the winners. Well done Izak, it's a first!

Ryncor Cup winners - over six months

1st - Theunis Botha - 202pts

2nd - Pieter van Aswegen - 200pts

3rd - Phillip Bierman - 198pts

VIP player Wednesday 25 September 2019 - Jo Skosana

 

Saturday 14 September 2019 - Better Ball Stableford

  • 1st - Frikkie vam der Merwe/Johann Alberts - 52pts
  • 2nd - Greg Seierlein/Wim Greeff - 49pts
  • 3rd - Allan Verwey/Cedric Rudman - 47pts
  • 4th - Jacques du Toit/Chris Froneman - 46pts c/o

Congratulations to all the winners!!!

VIP Player - Saturday 21 September 2019 - Dicky Viljoen

 

Wednesday 11 September 2019 - Individual Stableford - Corporate Cup

  • 1st - Hein le Roux - 43pts      visitor from Bronkhorstpruit
  • 2nd - Chris Froneman - 42pts
  • 3rd - Ernest Botha - 41pts
  • 4th - John Hart - 38pts
  • 5th - Theunis Botha - 36pts c/o
  • 6th - Jacques du Toit - 36pts c/o
  • 7th - Annette Hart - 36pts c/o
  • 8th - Charles bates - 36pts
  • 9th - Godfrey Mokonoto - 34pts

Congratulations to all the winners. Corporate Cup winners - Valoworx with 693 pts

VIP Player - Wednesday 18 September 2019 - Theunis Botha

 

Saturday 7 September 2019 - Individual medal/Stableford - Monthly Mug

  • Best Gross - Louis Lottering - 73
  • 1st Nett - Louis Lottering - 65
  • 2nd Nett - Ruanne Janse van Rensburg - 67
  • 3rd Nett - Altus Maree - 69
  • A Div winner - Jan Theunissen - 70c/o
  • B Div winner - Anton Pretorius - 71 c/o
  • C Div winner - Cedric Rudman - 37pts
  • Ladies B Div winner - Madeleine du Plessis - 39pts

Congratulations to all the winners - Well done Louis, it's a first

VIP Player - Saturday 14 September 2019 - Gerhard Kotze

 

Wednesday 4 September 2019 - Individual Stableford - Daisy Cup

  • 1st - Joe Mnyando - 43pts
  • 2nd - Pranesh Anandlal - 42pts
  • 3rd - Oloatse Gasenewe - 41pts
  • 4th - Martin Lasenga - 40pts c/o
  • 5th - Jan Theunissen - 40pts c/o
  • 6th - Wessel Potgieter - 40pts
  • 7th - Lourens de Lange - 38pts
  • 8th - Koos Nezar - 37pts c/o
  • 9th - Niel Esterhuizen - 37pts c/o

Congratulations to all the winners!

VIP Player - Wednesday 11 September 2019 - Clive Wilson

 

Saturday 31 August 2019 - Individual Stableford

  • 1st - Pieter Conradie - 38pts
  • 2nd - Hannes Janse van rensburg - 37pts
  • 3rd - Schalk Engelbrecht - 36pts
  • 4th - Jacques du Toit - 35pts c/o

Well done Pieter!!

VIP Player Saturday 7 September 2019 - Hendrik Pieterse

 

Wednesday 28 August 2019 - Valoworx Cup

  • 1st - Bless Motswene - 39pts c/o
  • 2nd - Jacques du Toit - 39pts
  • 3rd - Andre Malan - 37pts c/o
  • 4th - Oloatse Gesenewe - 37pts c/o
  • 5th - Johan Joubert - 37pts
  • 6th - Niel Esterhuizen - 36pts
  • 7th - Prenesh Anandlal - 35pts c/o
  • 8th - Ben Schmulian - 35pts c/o
  • 9th - Jan Theunissen - 34pts c/o

Congratulations to all the winners - Well done Bless!

VIP Player Wednesday 4 September 2019 - Darry Ebrahim

 

Saturday 24 August 2019 - Comnined Stableford

  • 1st - Dicky Viljoen/Jan Theunissen - 72pts c/o
  • 2nd - Louis Lottering/Andre Malan - 72pts
  • 3rd - Gregg Seierlein/Hennie Human - 71pts c/o
  • 4th - Clive Wilson/M Derbyshire - 71pts c/o

Congratulations to all the winners.

VIP Player Saturday 31 August 2019 - Arno Ludeke

 

Wednesday 21 August 2019 - Ryncor Cup

  • 1st Doc Nong - 41pts
  • 2nd - Tiaan Crous - 40pts
  • 3rd - Lucas van der Walt - 39pts 
  • 4th - Pieter van Aswegen - 38pts c/o
  • 5th - Anton Botes - 38 pts
  • 6th - Pieter Conradie - 37pts
  • 7th - Oloatse Gasenewe - 36pts c/o
  • 8th - Neil Malherbe - 36pts c/o
  • 9th - Ernest Botha - 36pts

Congratulations to all the winners! Well done Doc it's a first for you

VIP Player Wednesday 28 August 2019 - Piet van der Walt

 

Saturday 17 August 2019 - 4 Ball Alliance 2 scores to count

  • 1st - K Nezar/F du Toit/H Pieterse/J Esterhuizen - 92pts c/o
  • 2nd - A Maree/J Maree/W Maree/W Potgieter - 92pts
  • 3rd - N Malherbe/J du Toit/S Muller/H du Preez - 91pts c/o
  • 4th - G Schoombee/M Derbyshire/L Lottering/C Wilson - 91pts

Congratulations to all the winners!!

VIP Player Saturday 24 August 2019 - Dicky Viljoen

 

Wednesday 41 August 2019 - Individual Stableford - Corporate Cup

  • 1st - Theunis Botha (Jnr) - 43pts c/o
  • 2nd - Douw Badenhorst - 43pts  visitor Euforia
  • 3rd - Pieter Rademan - 42pts c/o
  • 4th - Anette Hart - 42pts
  • 5th - Ben Schmulian - 40 point - PLAYED A HOLE IN ONE ON  NO 1
  • 6th - Pieter van Aswegen - 39pts
  • 7th - H le Roux - 38pts
  • 8th - Andre Malan - 37ptsc/o
  • 9th - Theunis Botha (Snr) - 37pts

Congratulations to all the winners!!

VIP Player Wednesday 21 August 2019 - Piet van der Walt

 

Saturday 10 August 2019 - Better Ball Stableford

  • 1st - Pierre Rynners/Dicky Viljoen - 52pts
  • 2nd - Bertie Stavast/Ben Ferreira - 47pts
  • 3rd - Anton Pretorius/Errol Verwey - 44pts c/o
  • 4th - Neels Niemand/Arno Ludeke - 44pts c/o

Well done Pierre & Dicky!

 

Friday 1 August 2019 - Individual Stableford

  • 1st - Sigmunda Kotze - 39pts
  • 2nd - Altus Maree - 36pts c/o

Well done Sigmunda!

VIP Player - Saturday 17 August 2019 - Ben Schmulian

 

Wednesday 7 August 2019 - Individual Stableford - Daisy Cup

  • 1st - Jacques du Toit - 46pts
  • 2nd - Koos Nezar - 40pts
  • 3rd - Fourie Zietsman - 39pts
  • 4th - Dicky Viljoe - 38pts
  • 5th - Etienne Janse van rensburg - 37pts c/o
  • 6th - Pieter Conradie - 37pts c/o
  • 7th - Shawn Muller - 37pts c/o
  • 8th - Isaac Selemela - 37pts c/o
  • 9th - Andre Malan - 37pts

Congratulations to all the winners.

VIP Player - Wednesday 14 August 2019 - William Phajane

 

Saturday 3 August 2019 - Individual Medal/Stableford - Monthly Mug

  • Best Gross - Chris Fronemen - 81
  • 1st Nett - Neill Malherbe - 69c/o
  • 2nd Nett - Hannes Janse van Rensburg - 69
  • 3rd Nett - Wessel Potgieter - 70c/o
  • A Div winner - Dicky Viljoen - 70
  • B Div winner - Anton Pretorius - 71c/o
  • C Div winner - Errol Verwey - 41pts
  • Ladies C Div winner - Anna Nekhalale - 32pts

Congratulations to all the winners. Well done Neill!!!

VIP Player Saturday 10 August 2019 - Madeleine du Plessis

 

Wednesday 31 July 2019 - Individual Stableford 

  • 1st - Pranesh Anandlal - 41pts c/o
  • 2nd - Dicky Viljoen - 41pts
  • 3rd - Fanus Botha - 40pts
  • 4th - Jerry Malaka - 39pts visitor from Naboomspruit
  • 5th - Karl Horn - 36pts c/o visitor from Mpumalanga
  • 6th - Bless Motswene - 36pts
  • 7th - Philip Malan - 35pts visitor from Irene GC
  • 8th - Andre Malan - 34pts c/o

Congratulations to all the winners!!!

VIP Player Wednesday 7 August 2019 - Jo Skosana

 

Saturday 27 July 2019 - 4 Ball Alliance 2 score to Count

  • 1st - F van der Merwe/J Alberts/E Fourie/J Botha - 96pts
  • 2nd - E Janse van Rensburg/T Sakellaropoulos/H Janse van Rensburg/P Frandsen - 95pts
  • 3rd - J Maree/A Maree/W Maree/Wessel Potgieter - 94pts
  • 4th - Bertie Stavast/Arno Ludeke/Andre Visser/Awie Gerber - 91pts

Congratulations to all the winners!!!

VIP Player Saturday 3 August 2019 - Lyna Vivier

 

Wednesday 24 July 2019 - Individual Stablefors - Valoworx Cup

  • 1st - Neil Esterhuizen - 39pts c/o
  • 2nd - Johan Joubert - 39pts
  • 3rd - Ben Schmulian - 37 pts
  • 4th - Pieter van Aswegen - 36pts c/o
  • 5th - Tobie Bierman 36pts c/o
  • 6th - Annette Hart - 36pts
  • 7th - Fourie Zietsman - 35pts
  • 8th - Phillip Bierman - 34pts c/o

Congratulations to all the winners!

VIP player Wednesday 31 July 2019 - John Hart

 

Saturday 20 July 2019 - Combined Stableford

  • 1st - Jo Heystek/Ben Schmulian - 69pts
  • 2nd - Pieter Conradie/Koeks Kotze - 66pts c/o
  • 3rd - Bertie Stavast/Neels Niemand - 66pts
  • 4th - Etienne Janse van Rensburg/ Peter Frandsen - 64pts c/o

Congratulations to all the winners - wll done Jo & Ben, it's a first!

VIP Player - Saturday 27 July - Wessel Koekemoer

 

Wednesday 17 July 2019 - Individual Stableford - Ryncor Cup

  • 1st - Theunis Botha - 39pts
  • 2nd - Phillip Bierman - 38pts c/o
  • 3rd - Jo Skosana - 38pts c/o
  • 4th - Brian Nell - 38pts
  • 5th - Pieter Conradie - 36pts c/o
  • 6th - Pieter van Aswegen - 36pts c/o
  • 7th - Dicky Viljoe - 36pts
  • 8th - Riaan Hattingh - 35pts

Congratulations to all the winners!!

VIP Player - Wednesday 24 July 2019 - Jo Skosana

 

Saturday 13 July 2019 - Better Ball Stableford

  • 1st - Neill Malherbe/ Jacques du Toit - 47pts c/o
  • 2nd - Annette Hert/Jonh Hart - 47pts
  • 3rd - Tobie Bierman/Phillip Bierman - 46pts
  • 4th - Hendrik Pieterse/Goreen Pieterse - 44pts c/o

Congratulations to all tje winners. Well done Neill & Jacques!!

VIP Player - Saturday 20 July 2019 - Koeke Kotze

 

Wednesday 10 July 2019 - Individual Stableford - Corporate Cup

  • 1st - Brian Nell - 43pts
  • 2nd - Jo Skosana - 41pts c/o
  • 3rd - Ferdie Kirsten - 41pts
  • 4th - Tobie Bierman - 40pts
  • 5th - E Venske - 39pts   Visitor from Centurion
  • 6th - Bless Motswene - 38pts c/o
  • 7th - Fourie Zietsman - 38pts
  • 8th - Annette Hart - 37pts c/o
  • 9th - Naomi vom Hagen - 37pts

Congratulations to all the winners - well done again Brian 3rd in a row.

VIP Player - Wednesday 17 July 2019 - Ferdi Kirsten

 

Saturday 6 July 2019 Individual Medal/Stableford - Monthly Mug

  • Best Gross - Ettienne Janse van Rensburg - 72
  • 1st Nett - Ettienne Janse van rensburg - 70c/o
  • 2nd Nett - Johan Alberts - 70
  • 3rd Nett - Phillip Bierman - 71
  • A Div winner - Niel Esterhuizen - 72
  • B Div winner - Pierre Rynners - 73
  • C Div winner - Awie Gerber - 37pts
  • Ladies Best Gross - Doreen Pieterse - 94
  • Ladies A Div winner - Doreen Pieterse - 74
  • Ladies B Div winne - Madeleine du Plessis - 31pts

Congratulations to all winners !

 

Wednesday 3 July 2019 - Individual Stableford - Daisy Cup

  • 1st - Annette Hart - 41pts
  • 2nd - Ruanne Janse van Rensburg - 40pt2
  • 3rd - Dicky Viljoen - 38pts c/o
  • 4th - Bless Motswene - 38pts
  • 5th - Jo Skosana - 37pts
  • 6th - Fourie Zietsman - 36pts
  • 7th - Brian Nell - 35pts
  • 8th - Koos Nezar - 34pts c/o
  • 9th - Pieter van Aswegen - 34pts

Congratulations to all the winners!

Saturday 29 June  2019 - Individual Stableford - Sanlam Cancer Challenge

Mens A Div -

  • 1st - Charles Bates - 42pts
  • 2nd -Gustave Schoombee - 33pts c/o
  • 3rd - Andre Malan - 33pts

Mens B Div - 

  • 1st - Brian Nell 44pts
  • 2nd - Wessel Potgieter - 37pts c/o
  • 3rd - Neill Malherbe - 37pts

Mans C -

  • 1st - Johan Nordier - 33pts
  • 2nd - Gerhard Kotze - 31pts
  • 3rd - Theunis Botha - 29pts

Ladies A Div -

  • 1st - Marinda Pretorius - 35pts
  • 2nd - Maryke Kuhn - 32pts
  • 3rd - Hentie Clack - 28pts

Ladies B Div -

  • 1st - Doreen Pieterse - 28pts

Ladies C Div - 

  • 1st - Sigmunda Kotze - 26pts
  • 2nd - Zelda bates - 25pt                            

Saturday 29 June 2019 - Individual Stableford 

  • 1st - Brian Nell - 44pts
  • 2nd - Charles Bates - 42pts
  • 3rd - Ettienne Jabse van Rensburg - 37pts c/o
  • 4th - Wessel Potgieter - 37pts c/o

Congratulations to all the winners!!

Wednesday 26 June 2019 - Individual Stableford - Valo Worxs

  • 1st - Brian Nell - 40pts c/o
  • 2nd - Tiaan Crous - 40pts
  • 3rd - Jan Theunissen - 39pts
  • 4th - Leon Hay - 38pts  Visitor from PGC
  • 5th - Pieter van Aswegen - 38pts
  • 6th - Theunis Botha - 35pts
  • 7th - P du Plessis - 34pts /co  Visitor from Silverlakes
  • 8th - Naomi vom Hagen - 34pts
  • 9th - Gustave Schoombee - 33pts

Congratulations Brian - you did it again!

 

Saturday 22 June 2019 - 4 Ball Alliance 2 scores to count

  • 1st - M Makena/J Skosana/M Mthimunye/W Phajane - 86pts c/o
  • 2nd - T Bierman/P Bierman/J Theunissen/D Viljoen - 86pts
  • 3rd - A Gerber/B Ferreira/J du Plooy/N Niemand - 85pts
  • 4th - J Maree/A Maree/W Maree/W Potgieter - 83pts

Congratulation to all the winners!!!!

 

Wednesday 19 June 2019 - Individual Stableford - Ryncor Cup

  • 1st - Brian Nell - 43pts
  • 2nd - Fourie Zietsman - 36pts c/o
  • 3rd - Jo Skosana - 36pts c/o
  • 4th - Gustave Schoomee - 36pts c/o
  • 5th - P du Plessis - 36pts  Visitor from Silverlakes
  • 6th - Dicky Viljoen - 35pts c/o
  • 7th - Jonathan Bates - 34pts c/o
  • 8th - Tobie Bierman - 34pts c/o
  • 9th - Ernst Endres - 34pts

Well done Brian!!

Saturday 15 June 2019 - Combined Staleford

  • 1st - Chris Froneman/Shaun Mulller - 73pts
  • 2nd - Stven Hearne/Sakkie Jacobs - 65pts c/o
  • 3rd - Joe Heystek/Ben Schmulian - 65pts
  • 4th - Gustave Schoombee/Nantes Diedeicks - 63pts

Congratulations to all the winners!

VIP player - Saturday 22 June 2019 - Johan Nelson

 

Wednesday 12 June 2019 - Individual Stableford - Daisy Cup

  • 1st - Victor Kau - 43pts
  • 2nd Jan Theunissen - 42pts
  • 3rd - Hein le Roux - 41pts visittor from BHS
  • 4th - Phillip Bierman - 40pts
  • 5th - Oleatse Gasenewe - 38pts c/o
  • 6th - Neil Esterhuizen - 38pts
  • 7th - Ernst Endres - 37pts
  • 8th - Pranesh Anandlal - 36pts
  • 9th - Fourie Zietsman - 34pts

Congratulations to all the Winners. Well don Victor, it's a 1st.

VIP Player - Wednesday 19 June 2019 - William Phajane

 

Saturday 8 June 2019 - Better Ball Stableford 

  • 1st - Gustave Schoomee/Clive Wilson - 46pts
  • 2nd - Japie Maree/Altus Maree - 44pts c/o
  • 3rd - Andre Kleynhans/Hannes Janse van Rensburg - 44pts c/o
  • 4th - Tiaan Crous/Dolf de Wet - 44pts

Congratulations!

VIP Player for Saturday 15 June 2019 - Johan Botha

 

Wednesday 5 June 2019 - Individual Stableford - Corporate Cup

  • 1st - Stefan Marx 40pts c/o
  • 2nd - Philip Bierman - 40pts
  • 3rd - Fourie Zietsman - 39pts c/o
  • 4th - Leon Hay - 39pts visitor from PCC
  • 5th - William Phajane - 38pts c/o
  • 6th - Johan Joubert - 38pts
  • 7th - Naomi vom Hagen - 36pts c/o
  • 8th - Annette Hart - 36pts c/o
  • 9th - Jan Theunissen - 36pts c/o

Congratulations to all the winners!

VIP Player Wednesday 12 June 2019 - Theunis Botha

 

Saturday 1 June 2019 - Individual Medal / Stableford

  • Best Gross - Bert Nel - 77
  • 1st Nett - Nico Noeth - 66
  • 2nd Net - Bert Nel - 68
  • 3rd Net - Niel Esterhuizen - 70c/o
  • A-Div winner - Ernst Endres  74
  • B-Div winner - Hannes Janse van Rensburg - 70c/o
  • C-Div winner - Karel Craemer - 34pts

Congratulations to all the winners. Well done Nico!!!

VIP Player Saturdag 8 June 2019 - Andre Els.

 

Wednesday 29 May 2019 - Individual Stableford

  • 1st - Isaac Selemela - 39pts
  • 2nd - Andre Malan - 38pts
  • 3rd - B Modise - 34pts c/o - visitot from Kimberley
  • 4th - Neill Malherbe - 34pts
  • 5th - Tobie Bierman - 33pts c/o
  • 6th - Riaan Hattingh - 33pts c/o
  • 7th - Theunis Botha (Jnr) - 33pts
  • 8th - Lourens de Lange - 32pts c/o
  • 9th - Naomi vom Hagen - 32pts c/o
  • 10th - Johan Ludike - 32pts c/o

Congratulations - well done.

VIP Player - Wednesday 5 June 2019 - Tobie Bierman

Saturday 25 May 2019 4 Ball Alliance 2 scores to count

  • 1st - Tiaan Crous / Dolf de Wet / Shaun Muller / Gustave Schoombee - 91pts
  • 2nd - Mike Povey / Tim Sakellaropoulos / Hannes Janse van Rensburg / Ruanne Janse van Rensburg - 89pts
  • 3rd - Anton Pretorius / Errol Verwey / Cedric Rudman / Allan Verwey - 85pts
  • 4th - Altus Maree / Japie Maree / Wiander Maree / Wessel Potgieter - 85pts

Congratulations to all the winners!  WELL DONE.

VIP Player Saturday 1 June 2019 - Hendrik Pieterse

 

Wednesday 22 May 2019 - Individual Stableford

  • 1st - Koos Nezar - 36pts
  • 2nd - Ben Schmulian - 35pts c/o
  • 3rd - Tiaan Crous - 35pts c/o
  • 4th - Francois du Toit - 35pts
  • 5th - Dicky Viljoen - 34pts c/o
  • 6th - Pieter van Aswegen - 34pts c/o 
  • 7th - Chad Bowman - 34ptd 
  • 8th - Ernst Endres - 33pts c/o
  • 9th - Jacques du Toit - 33pts

Well done all the winners!!

VIP Player - Wednesday 29 May 2019 - Tiaan Crous

Saturday 18 May 2019 - Better Ball Stableord

  • 1st - Frans Smith / Chris Liebenberg - 47pts c/o
  • 2nd - Bertus de Klerk / Riaan Hattingh - 47pts
  • 3rd - Altus Maree / Wiander Maree - 45pts c/o
  • 4th - Nico Noeth / Neels Niemand - 45pts

Well done all the winners! Frans / Chris it's good to see you amongst the winners.

 

Wednesday 15 May 2019 - Individual Stableford - Ryncor Cup

  • 1st - Lucas van der Walt - 38pts
  • 2nd - Phillip Bierman - 36pts
  • 3rd - Fourie Zietsman - 35pts c/o
  • 4th - Francois du Toit - 35pts c/o
  • 5th - Robbie Poaletich - 35pts visitor from PCC
  • 6th - Naomi vom Hagen - 34pts c/o
  • 7th - Koos Nezar - 34pts c/o
  • 8th - Andre Malan - 34pts c/o
  • 9th - Johan Ludike - 34pts

Congratulations to all the winners. Well done Lucas, it's a first!!

 

Saturday 11 May 2019 - Combined Stableford

  • 1st - Nico Noeth / Neels Niemand - 74pts
  • 2nd - Jacques du Toit / Shaun Muller - 72pts c/o
  • 3rd - Ernst Endres / Danie Papenfus - 72pts
  • 4th - Koeks Kotze / Willie van der Gryp - 71pts

Well done Nico & Neels - it's a 1st in a long time.  Congratulations to all the other winners.

 

Wednesday 8 May 2019 - Individual Stableford

  • 1st - Chris Froneman - 39pts
  • 2nd - Japie Maree - 38pts c/o
  • 3rd - Martin Niemand - 38pts
  • 4th - Darryl Ebrahim - 37pts c/o

Well done all the winners!!

 

Saturday 4 May 2019 - Individual Medal & Stableford - Monthly Mug

  • Best Gross - Jacques du Toit - 69
  • 1st Net - M Derbyshire - 64 visitor from Sandonia
  • 2nd Net - Tiaan Crous - 66
  • 3rd Net - Martin Maerien - 67c/o
  • A-Div winner - Jacques du Toit - 67
  • B-Div winner - Moses Makena - 70c/o
  • C-Div winner - Koeks Kotze - 40pts
  • Ladies Best Gross - Baby du Toit - 106
  • Ladies A-Div winner - Baby du Toit - 82

Congratulations to all the winners!!

 

Wednesday 1 May 2019 - Individual Stableford

  • 1st - Jo Skosana - 41pts
  • 2nd - T Labuschagne - 40pts  Visitor from PGC
  • 3rd - Pieter Rossouw - 39pts c/o
  • 4th - Marinda Pretorius - 39pts

Congratulations to all the winners!

 

Saturday 27 April 2019 - 4 Ball Allaince 2 scores to count

  • 1st - G Schoomee/C Wilson/D Pretorius/A Pretorius - 98pts
  • 2nd - F van der Merwe/J Alberts/E Fourie/J Botha - 93pts
  • 3rd - N Estrehuizen/J Raats/R Smit C Jancke - 91pts c/o
  • 4th - P van Aswegen/L van der Walt/A Botes/A van der Merwe - 91pts

Congratulations to all the winners!! Well done.

VIP Player for Saturday 4 May 2019 - Andre Visser

 

Wednesday  24 April 2019 - Indivisual Stableford

  • 1st - Johan Ludike - 39pts
  • 2nd - Jacques van der Westhuizen - 38pts c/o
  • 3rd - Godfrey Mokonoto - 37pts
  • 4th - Neil Esterhuizen - 36pts c/o
  • 5th - Douw Badenhorst - 36pts c/o  visitor from Euphoria
  • 6th - Pieter Rademan - 36pts c/o
  • 7th - Jacques du Toit - 36pts
  • 8th - Dicky Viljoen - 35pts
  • 9th - Riaan Hattingh - 34pts c/o

Congratulations to the winners! Johan it's a first in a long time

VIP Player - Wednesday 1 May 2019 - Annette Hart

 

Monday 22 April 2019 - Individual Stableford

  • 1st - Leigh Loots - 40pts c/o
  • 2nd - Mike Mthimunye - 40pts c/o
  • 3rd - Neeld Niemand - 40pts

Congratulations. Well done Leigh!!

 

Saturday 20 April 2019 - Combined Stableford

  • 1st - Tim Sakellaropoulos/Ruanne Janse van Rensburg - 82pts
  • 2nd - Douw Badenhorst/Chris Liebenberg - 80pts
  • 3rd - Jan Smith/Jaco du Plessis - 77pts
  • 4th - Jo Skosana.Godfrey Mokonoto - 79pts

Congratulations to all the winners!!

VIP Player for Saturday 27 April 2019 - Karel Craemer

 

Wednesday 17 April 2019 - Individual Stableford - Ryncor Cup

  • 1st - Pierre Rynners - 39pts c/o
  • 2nd - Ernst Endres - 39pts
  • 3rd - Chris Froneman - 38pts
  • 4th - Dicky Viljoen - 36pts
  • 5th - Ernest Botha - 34pts
  • 6th - Andre Malan - 33pts c/o
  • 7th - Francois du Toit - 33pts c/o
  • 8th - Pieter van Aswegen - 32pts c/o
  • 9th - Jacques du Toit - 32pts

Congratulations to all the winners.

VIP Player for 24 April 2019 - Andre Malan

 

Saturday 13 April 2019 - Betterball Stableford

  • 1st - Altus Maree/Wiander Maree - 47pts
  • 2nd - Frikkie van der Merwe/Johan Alberts - 43pts c/o
  • 3rd - Elbie Fourie/Johan Botha - 43pts
  • 4th - Bert Nel/Ruanne Janse van Rensburg - 42pts c/o

Congratulations to all the winners - Well done Maree family!

Wednesday 10 April 2019 - Individual Stableford - Pro-roof Cup

  • 1st - Annette Hart - 41pts
  • 2nd - Dicky Viljoen - 38pts c/o
  • 3rd - Bless Motswene - 38pts c/o
  • 4th - Wynand van Coller - 38pts c/o
  • 5th - Riaan - Hattingh - 37pts c/o
  • 6th - Francois du Toit - 37pts
  • 7th - Jo Skosana - 36pts c/o
  • 8th - Dolf de Wet - 36pts
  • 9th - Christie le Roux - 35pts

Well done Annette!! Congratulations to all the winners

Saturday 6 April 2019 - Individual Medal & Stableford - Monthly Mug

  • Best Gross - Ricardo van der Westhuisen
  • 1st Nett - Theunis Botha - 68
  • 2nd Nett - Pierre Rynners - 69
  • 3rd Nett - Altus Maree - 71
  • A Div winner - Gerhard Endres - 73
  • B Div winner - Gustave Schoombee - 75c/o
  • C Div winner - Koeks Kotze - 30pts

Congratulations!

Wednesday 3 April 2019 - Individual Stableford - Daisy Cup

  • 1st - Theunis Botha - 42pts
  • 2nd - Robbie Poaletich - 41pts co/ visitor from PCC
  • 3rd - Ernest Botha - 41pts
  • 4th - Gustave Schoomee - 39pts c/o
  • 5th - Shaun Muller - 39pts
  • 6th - Neill Malherbe - 38pts c/o
  • 7th - Lucas van der Walt - 37pts
  • 8th - Ernst Endres - 36pts
  • 9th - Andre Malan - 35pts c/o

Congratulations to all the winners!

 

CLUB CHAMPIONSHIPS - 16 & 17 MARCH 201

Club Champion - Ernest Botha with 142 (73/69)

Runner-up - Fourie Zietsman with 143 (70/73)

Overall Nett winner - Louis Lottering with 132 (70/62)

A Div winner - Pieter Rademan with 147

B Div winner - Hendrik Scheepers with 161

C Div winner - Roberto Welthagen - 75pts

Senior winner - Chris Froneman - 149

Ladies winner - Marinda Pretorius with 173

Ladies Runner-up - Chinteche du Plessis with 185

Ladies Overall Nett winner - Doreen Pieterse with 151

Ladies B Div winner - Doreen Pieterse with 191

Ladies Senior winner - Doree Pieterse

Little Ladies winner - Cinteche du Plessis

Junior Club Champion - Ruanne Janse van Rensburg with 171

Junior Runner-up - Cinteche du Plessis with 185

Junior Overall Nett winner - Wiander Maree with 168

Junior B Div winner - Cinteche du Plessis

Junior C Div winner - Jonathan Bates - 66pts

Junior u/13 winner - M Nsele - 63pts

Congratulations to all the winners!!!!! Well done

 

 

 

 

      

Akasia Golf Club is a proud member of The South African Golf Association & The Gauteng North Golf Union.

Back